Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Bezpieczeństwo

Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że  o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.

„Władze Korei Płn. rozważają odpowiedni moment, by zaprezentować okręt podwodny, tak aby osiągnąć efekt strategiczny i zmaksymalizować presję przeciwko Stanom Zjednoczonym” – podała południowokoreańska agencja.

Według jednego ze źródeł Yonhapu ewentualna prezentacja nowego północnokoreańskiego okrętu może być połączona z próbą rakietową.

„Nasze wojsko pilnie śledzi i monitoruje działania militarne Korei Północnej, a południowokoreańskie i amerykańskie służby wywiadowcze kontynuują bliską współpracę” – oświadczył w poniedziałek rzecznik kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. Kim Dzun Rak.

W ubiegłym tygodniu amerykański think tank Beyond Parallel informował o wykryciu oznak mogących świadczyć, że Korea Płn. przygotowuje się do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM).

W lipcu 2019 roku państwowe północnokoreańskie media informowały, że przywódca kraju Kim Dzong Un przeprowadził inspekcję nowego okrętu podwodnego, będącego wówczas w budowie. W doniesieniach znalazła się sugestia, że po ukończeniu okręt może zostać wysłany na Morze Japońskie.

Miesiąc później Beyond Parallel podał, analizując zdjęcia satelitarne, że nowa jednostka zdolna do wystrzeliwania rakiet z głowicami jądrowymi powstaje prawdopodobnie w stoczni w mieście Sinpo, uważanej za główny ośrodek północnokoreańskiego programu rozwoju okrętów podwodnych.

Eksperci z amerykańskiego think tanku ocenili wówczas, że oddanie do użytku okrętu tego typu w istotnym stopniu zwiększyłoby zagrożenie rakietowe i nuklearne ze strony Korei Płn. oraz skomplikowało planowanie obronne w regionie.

źródło: PAP fot.Pixabay

Zobacz podobne

PEJ: Są chętni na pokrycie 70% finansowania budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Paulina Ledzinska

Branża energetyki wiatrowej dopomina się o wsparcie ze strony rządu

Paulina Ledzinska

Ekspertka: inkluzje w bursztynie to okno na świat sprzed milionów lat

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie